Vladimir Nikolaevich Mashkov was born on April 7, 1954. In 1973 graduated from Kyiv College of Rail Transport; in 1983 from Ural State University after M.Gorky (Ural Federal University nowadays).

He started his working career in 1973 in the administration of “Pavlodarstroyput’” (Kazakhstan); served in Soviet Army in tank division; reserve officer.

Since 1977 has been living and working in Novouralsk (Sverdlovsk-44). Worked for Ural Electrochemical Integrated Plant, for Ural Automotor Plant (ZIL industrial group), for town CPSU committee, for “Neyva” newspaper. He also participated in production of two books about the town: “Ural ZIL”, “Novouralsk – Years and Fates”.

In 1997 was elected as a chairman for the executive of the Sverdlovsk Regional Branch of the Russian National Social Patriotic Movement “Our Home is Russia”.

From 2000 to 2004 has been working in business structures.

From April 2004 to December 2011 has been a chairman of the committee of industrial, agrarian politics and management of natural resources in the Regional Duma of Legislative Assembly of the Sverdlovsk Region.

From December 2011 to October 2012 was an Adviser of the Sverdlovsk Regional Government Chairman (in an issue of Military Industrial Sector and Nuclear Industry).

On October 14, 2012 was elected as a Mayor of Novouralsky Urban Okrug (also Chairman of the Duma of Novouralsky Urban Okrug).

Vladimir Nikolaevich is a member of Audit Commission of the “United Russia” Party. Member of the all-Russian public organization «Russian Union of Journalists»

Родился 7 апреля 1954 года. В 1973 году окончил Киевский техникум железнодорожного транспорта; в 1983 году – Уральский государственный университет им А.М. Горького (ныне УрФУ).

Трудовую деятельность начал в 1973 году в управлении «Павлодарстройпуть» (Казахстан). Служил в рядах Советской армии в танковой дивизии. Офицер запаса.

С 1977 года жил и трудился в г.Новоуральске (Свердловск-44). Работал на Уральском электрохимическом комбинате, Уральском автомоторном заводе (ПО ЗИЛ), в городском комитете КПСС, газете «Нейва». Принимал участие в создании двух книг о городе: «Уральский ЗИЛ», «Новоуральск – годы и судьбы».

В 1997 года был избран председателем исполкома Свердловского регионального отделения ВОПД «Наш дом-Россия».

С 2000 по 2004 годы работал в коммерческих структурах.

С апреля 2004 по декабрь 2011 года – председателем комитета по промышленной, аграрной политике и природопользованию Областной Думы Законодательного Собрания Свердловской области.

С декабря 2011 по октябрь 2012 года – советник Председателя Правительства Свердловской области (по вопросам ВПК и атомной промышленности).

14 октября 2012 года избран Главой Новоуральского городского округа (он же Председатель Думы Новоуральского городского округа).

Член Центральной контрольно-ревизионной комиссии партии «Единая Россия». Член союза журналистов России.